Çocuk Minyatür Sanatı Kursu

Yaş Grubumuz: 6-15 yaş.

Çocuklardaki geniş hayalgücü yıllar geçse de sanatta hep uaşılmaya çalışılan bir yere sahip olmuştur. Hedefimiz onların art niyetten, önyargıdan uzak algılama gücünü yitirmeden, hayallerini daha da iyi yansıtabilmesini sağlamaktır.

Amacımız çocukların yaşlarına, algılama yetilerine, ilgi alanlarına yönelik kişiye özel bir eğitim  prensibiyle resmi hem sevdirerek, hem de içlerindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmaktır. Çocuksu hayal gücünü köreltmeden, tenik bilgilerle kafasını karıştırmadan eğlenceli oyunlarla dolu bir ders onları bekliyor.

Resmi öğrenmenin yanında çevreye ve hayata karşı görsel algısının, sanata bakabilme yetisinin geliştirmesi de bizim için çok önemlidir.

Kendi kültürümüze ait, geleneksel sanatladan olan Minyatür Resim Sanatı, çocuklarımızın hayal dünyalarını daha da geliştirmek ve onlara farklı bir bakış açısı sağlamak için etkili bir alandır. Nüanslı çizgilerin kıvrak hareketleri, fırçayı kalem kadar pratik kullanım imkanı sağlıyor. Temeli çizgileri sadeleştirerek, ayrıntılardan arındırarak, zarif ve estetik çizgiler olan minyatür sanatı hem zekalarını, hem de bileğini geliştiriyor. Perspektif, tonlar ve oran-orantı konusunda sağladığı çeşitli özgürlükler çocukların hayal dünyalarını ortaya çıkarmasına olanak sağlıyor.

Resimle ilk tanıştıkları günden itibaren boyama kitabı resimleri ile renkleri seven çocuklar bu seferde masallar dünyası ile keyif alacak. Hem bizim masallarımızı resimlerken, hem de kendi masallarını resme dökecekler. Kendi karakterlerini yaratacak ve hikayeler yazacaklar.

Tamamiyle doğal malzemelerin kullanıldığı bu sanatımızda, doğadaki pek çok şeyin bizim için nasıl bir nimete dönüştüğünü görecekler. Ceviz kabuğu, ayva yaprağı, soğan kabuğu gibi malzemeler ile nasıl kağıt boyanabildiğini görecekler. Böylelikle kıymet bilip, hiçbir şeyin gereksiz olmadığını görecek ve israf etmeyecekler.

Minyatür Resim Eğitiminin İşlenme Prensibi:

  • Kalemi tanıma, el ve bilek hakimiyeti. Minyatür sanatındaki nüanslı çizgi geleneği ile resme hakim olarak çizmeyi öğrenme
  • Doğal malzemeler ile nasıl resimler yapılabildiğini görmek ve onların yaratıcılık algılarını geliştirmek
  • Farklı konularda ortak çalışma ve bunun yanında doğaçlama şekilde çocukların hayallerini yansıtması
  • Çocukların renkli dünyasını yansıtmak için sulu boya, pastel boya, kuru boyalar.. gibi farklı malzemeleri doğru şekilde uygulayabilme tekniğini öğrenme
  • Kolaj çalışmaları
  • Baskı teknik ve çeşitlerini öğrenme ve pratik kazanma
  • Masallar diyarından esinlenerek kendi masal kitaplarını yapma, tiyatral çalışmalar gibi değişik etkinliklerle dersi destekleme
DERS ÖZELLİKLERİ

Özel ders, haftada bir gün, 90 dakikadır. Öğrencinin talebine göre haftada birden fazla ders yapılabilmektedir.

Kurslara devamlılık ön şarttır. Öğrenci derse gelemeyeceğini kurum yetkilisine en az 1 gün önceden, “mesai saatleri” içinde bildirmediği takdirde o ders telafi edilemez. Telafı dersleri kurum tarafından belirtilen tarihlerde aynı ay içinde gerçekleştirilir. Hastalık durumunda dersin telafi edilebilmesi için, kuruma rapor iletilmesi şarttır. Hastalık dahil her ay için 1 (bir) telafi hakkınız bulunmaktadır.

NOT: Kurumdan dolayı kaynaklanan iptallerde telafi hakkınız bulunmaktadır.

KAYIT OL
Kurslarımız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
WhatsApp İletişim