SEVAL MİNAZ

Resim, kalemi eline almasıyla tanışılan bir serüven onun için...

Yıllar boyu da büyüyünce olmak istenen yer, seçilecek meslek oldu. Rotası üniversiteye kadar sanatla bir oldu.

Kalemler, fırçalar ve renkler hep daha yakın geldikçe, teknoloji ve bilgisayardan kaçma isteği daha da arttı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nü kazandı (2007). Üniversite hayatı boyunca pek çok bölüm derslerine ve atölyelerine katıldı. Grafik Bölümü'nden Emin Koç atölyesi'nde Gravür Baskı çalıştı. Resim Bölümü'nde Devabil Kara atölyesinde mono baskı ve  freskler çalıştı. Kompozisyon bilgisi, renkler ve sanat alanında onu besleyen bir sanatçı ve eğitmen oldu.

2011 yılında Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nün Tezhip-Minyatür Ana Sanat Dalı'ndan proje birinciliği ile mezun oldu. '' Yaşam ve Duygular '' isimli eseri, bölüm başkanlığında sergilenmeye devam etmektedir. 2012 yılında aynı üniversite ve ana sanat dalından Minyatür branşı üzerine yüksek lisansa başladı. İlk sene bölüm derecesinin de teşviğiyle korkularının üzerine gidip,  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde Çift Ana Dal eğitimine başladı. 2015 yılında başarıyla mezun oldu.

Beşiktaş Sanat Merkezi'nde resim, minyatür ve illüstrasyon öğretmenliği yapmaktadır. Gönül verdiği öğretmenlik, onun için haftanın yedi günü çalışmayı sevecek kadar keyifli bir meslektir. Kopamadığı için hayatını onu üzerine kurmuş ve sanat - tasarım alanlarındaki işlerini de onun çerçevesinde programlamaktadır.

Türkiye ve yurt dışında pek çok karma sergiye katılmış olup, şu anda kişisel sergi hazırlığındaki Demon ( Yaratık ve Cin )larla anlattığı Yaşam ve Duygular temalı Minyatür eserlerini hazırlamaya devam etmektedir. Minyatür ve İllüstrasyonu bir arada harmanladığı çalışmalarında geleneksel yöntem ve teknikleri kullanarak, tarihi de her zaman arkasına alarak eserler üretiyor.

 

Üniversite: Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi,

Çift Ana Dal                     

-Geleneksel Türk Sanatları (2007-2011) Mezun,                     

(2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Geleneksel Türk Sanatları Diploma Proje Birinciliği,                    

Geleneksel Türk Sanatları Bölüm İkinciliği,Tezhip-Minyatür Ana Sanat Dalı Birinciliği)                     

-Endüstri Ürünleri Tasarımı ( 2009-2015 ), (Çif Anadal).                  

-Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nde Minyatür Sanatı üzerine Tezli Yüksek Lisans ( Başlangıç Eylül 2012)

Çalışmalar:

• Art Puzzle

Seval Minaz

Orijinali: 90 x 1.90 cm

Panoramik puzzle ebatları: 96 x 34 cm

Puzzle parça sayısı: 1000 adet

Bir İstanbul Masalı adıyla 3 sene boyunca sanatseverlere sunuldu.

Katıldığı Sergiler:

• 6. Uluslar arası Trienal kapsamında düzenlenen sergide eser sahibi, Haziran 2013

• 30. yıl Geleneksel Türk Sanatları Sergisi. Şubat 2013

• Saraybosna Yunus Emre Kültür Merkezi'nde, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi ve Doktora-Yüksek Lisans Öğrencileri Sergisi, Aralık 2014,

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nün Saraybosna Güzel Sanatlar Fakültesi ve Stari Grad Belediyesi Saraybosna Yunus Emre Kültür Merkezi'nin desteğiyle ortak gerçekleştirdiği projede çalışmıştır. Tasarım, uygulama ve teknik anlatımı ile duvar resimleme yapılmıştır, Aralık 2014,

• Marmara Üniversitesi kapsamında düzenlenmiş 2017 Bienali'nde '' Yaşam ve Duygular '' eseriyle sanatçı olarak katılmıştır.


 

Belgeler:

•   - 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Geleneksel Türk Sanatları Bölüm İkinciliği belgesi,

•   - 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Geleneksel Türk Sanatları Diploma Proje Birinciliği belgesi,                     

•   - Marmara Üniversitesi G.S.F. Geleneksel Türk Sanatları Karma Sergisi eser sahibi,

•   - Marmara Üniversitesi G.S.F. Geleneksel Türk Sanatları Bölümü 30. Yıl Sergisi Eser Sahibi ( 4 Şubat – 1 Mart 2013),

•   - 1. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında '' Kusur Bunun Neresinde? '' temalı workshop çalışması katılım belgesi.   

•  Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nün Saraybosna Güzel Sanatlar Fakültesi ve Stari Grad Belediyesi Saraybosna Yunus Emre Kültür Merkezi'nin desteğiyle ortak gerçekleştirdiği proje belgesi.

• Marmara Üniversitesi kapsamında düzenlenmiş 2017 Bienali'nde '' Yaşam ve Duygular '' eseriyle sanatçı olarak katılmıştır.

KAYIT OL
Kurslarımız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
WhatsApp İletişim